Robin van Persie Fenerbahçe yönetimine rest çekti!

Ankara’da ‘Öğretmenime Dokunma’ kampanyası

Siirt’ten acı haber: 2 korucu şehit!

Beşiktaş’ın eski golcüsü Demba Ba, geliyor

Yeryüzü doktorları isyan etti

Güncel, Gündem 3 Mayıs 2016
959 views

Yeryüzü doktorları isyan etti. Son dönemde dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışmaların sağlık kurumları ve sağlık çalışanlarını özellikle hedef aldığını belirten Yeryüzü Doktorları konuya olan tepkilerini basın bildirisiyle kamuoyu ile paylaştı.

yyd

Yeryüzü Doktorları tarafından yapılan basın açıklaması şöyle;

Son dönemde dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışmalarda sağlık kurumları ve sağlık çalışanları özellikle hedef alınmaktadır. Bu saldırılar sonucu tek amacı yardım etmek olan ve bin bir güçlükle görevini yapıp sağlık hizmeti vermeye çalışan yüzlerce sağlık personeli hayatını kaybetmektedir.

Din, dil, ırk gözetmeksizin dünyanın dört bir yanına sağlık hizmeti götüren Yeryüzü Doktorları olarak bu saldırılardan dolayı büyük bir üzüntü duyduğumuzu ve endişeyle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Halkın temel yaşam alanlarına yapılan bu tarz saldırılar, kim tarafından yapılırsa yapılsın şiddetle kınıyoruz.

Özellikle Suriye’de sağlık kurumlarına artan saldırılarda uluslararası hukukun açıkça ihlal edildiği görülmektedir. Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda, son üç aydır kasten ve sistematik olarak hastanelerin, tedavi merkezlerinin ve özellikle sağlık çalışanlarının hedef alındığı kaydedilmektedir.

İnsan Hakları Savunucusu Doktorlar Örgütü’nün, Uluslararası Af Örgütü’ne bildirdiğine göre, Suriye’de çatışmaların başladığı günden bu yana, tıbbi tesislere en az 346 saldırıda bulunuldu ve bu saldırılar sırasında 205 sağlık çalışanı öldürüldü. Halep’in kuzey kırsalındaki hastanelere, tıbbi tesislere ve kliniklere geçtiğimiz 12 hafta boyunca en az altı kasti saldırıda bulunulduğuna dair güçlü kanıtlar elde edildiği bildirildi. Bu saldırılarda 3 sivil öldü ve 44’ten fazla yaralının olduğu açıklandı.

Yeryüzü Doktorları olarak 3 yıldır desteklediğimiz Yamadi Hastanesi’ne de iki kez füze saldırısı gerçekleştirildi. Suriye’nin Lazkiye kırsalında yaklaşık 40 bin kişinin yaşadığı bölgede bulunan hastanemiz, hizmet veremez hale geldi. Yine 10 bin kişinin sağlık hizmeti aldığı Azez’deki kliniğimiz de yoğun çatışmalar nedeniyle çalışamaz hale geldi.

Son olarak bugün Halep’in Muhafaza semtindeki Dbayt Hastanesi’ne yönelik gerçekleştirilen roketli saldırıda, 3 kişinin öldüğü 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Uluslararası silahlı çatışmalarda Cenevre Sözleşmesi ve Uluslararası İnsancıl Hukuk kuralları, çatışma bölgesindeki sağlık tesislerinin ve personellerinin korunması gerektiğini açıkça bildiriyor.

Yeryüzü Doktorları olarak bu kuralların açıkça çiğnenmesini, savaş ve afet durumlarında en zorlu koşullarda fedakârca hasta ve yaralılara yardım etmek için çalışan sağlık personeli ve insani yardım çalışanlarını hedef alan bu saldırıları bir kez daha şiddetle kınıyoruz.

Saldırıların yetkili mercilerce soruşturulması ve sorumluların cezalandırılması ile sağlık tesisleri ve çalışanlarının güvenliğinin sağlanması konularının takipçisi olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

Yeryüzü Doktorları kimdir?

Nisan 2000’de uluslararası tıbbi yardım örgütü olarak kurulmuştur. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), Afet Yönetim ve Koordinasyon Ofislerinin (UNDAC) eğitim ve tatbikatlarına iştirak ederek, saha operasyonlarında adı geçen kuruluşlara akredite olarak çalışmaktadır.

yeryuzu-doktorlari

Bununla birlikte UNICEF, WHO, İslam İşbirliği Teşkilatı, Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu gibi devletlerarası kuruluşlarla paydaş olarak projeler yürütmektedir. Yeryüzü Doktorları ayrıca BM En Az Gelişmiş Ülkeler STK Forumu’nun ev sahibi ülke koordinatörlüğünü de yürütmektedir.

Kurulduğu günden bu yana 40’tan fazla ülkede fakirlik, kuraklık, hastalık, savaş, deprem gibi doğal ve insan kaynaklı afet ve felaketlerin kurbanı olan muhtaç insanlara, insani ve tıbbi yardım götürmüştür.

Dünya çapında 11.000’i aşkın gönüllüsü ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Yeryüzü Doktorları Türkiye Yönetim Kurulu’nun Başkanı Yahyahan Güney’dir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.