Robin van Persie Fenerbahçe yönetimine rest çekti!

Ankara’da ‘Öğretmenime Dokunma’ kampanyası

Siirt’ten acı haber: 2 korucu şehit!

Beşiktaş’ın eski golcüsü Demba Ba, geliyor

Son beş kilodan kurtulmanız çok kolay

Sağlık 26 Mayıs 2016
594 views

Beslenme uzmanı ve diyetisyen Serkan Tutar, son 5 kiloyu vermek zor gibi görünse de aslında dikkat edilecek birkaç ufak detay ile bunun mümkün olduğunu belirtiyor. 8 basit kural ile dirençli 5 kiloyu verebilirsiniz.

serkan-tutar-korsan-kedi

Beslenme uzmanı ve diyetisyen Serkan Tutar’da son 5 kilo için 8 basit öneri.. Hem sağlıklı hem zinde kilo vermek bu kurallarla çok kolay.

KARDİYO YAPIN: “Haftada 3-4 gün yeterli”

kardiyo-yapin-korsan-kedi

Son 5 kilo kaybı için sadece yediklerinizi azaltmak doğru bir yol değildir. Bu durumda gün içerisinde yakmış olduğunuz kalorinin miktarını arttırmak için egzersiz yapmalısınız. Özellikle ağırlık egzersizleri değil kardiyo ağırlıklı egzersiz yapmanız daha kolay kaybını sağlayacaktır. Tabi spor yaparken süresi, nabız hızı kişiye göre değişmelidir. Ama bu 5 kiloyu kaybedeceğim diye haftada 5-6 gün spor yapmanız risktir. Çünkü ilerde yaptığınız bu sporu bırakırsanız verdiğiniz 5 kilo daha fazlası ile geri gelebilir. Bu nedenle haftada 3-4 gün spor yeterli olacaktır.

DAHA FAZLA SU İÇİN: “Günde 2 litre”

su-tuketin-korsan-kedi

Proteinli besin tüketirken genel olarak sindirim sistemi yavaşlar. Sindirim sisteminin yavaşlaması ve kabızlık olması durumunda kilonuz gitmeyecek aksine kabızlık nedeni ile sürekli olarak şişkinlik hissedeceksiniz. Suyun emildiği yer kalın barsağın son kısmıdır bu nedenle proteinli besin tüketip suyu yeteri kadar (günde 2 litre) içiyorsanız son 5 kilonuzdan kurtulabilirsiniz.

GÜNDE 3 YEŞİL ÇAY İÇİN: “Özellikle sabah saatlerini tercih edin”

yesil-cay-korsan-kedi

Günümüzde birçok bitki için metabolizma hızlandırıcı denilse de asıl metabolizma hızlandıran tek çay yeşil çaydır. İçerindeki epigallo kateşin gallat (EPKG)adı verilen bileşen metabolizma hızlandırmasının yanı sıra vücuttan ödem atılmasına da yardımcı olmaktadır. Yeşil çayı içerken dikkat edilmesi gereken kural düşük tansiyon sıkıntınızın olmamasıdır. Eğer düşük tansiyonunuz var ise yeşil çay içmeniz sizde sürekli olarak baş dönmesi yapacak ve yaşam kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Yeşil çayı günün erken saatlerinde içmeye özen göstermelisiniz.

PROTEİN TÜKETİN: “Et sindirimi kalori yakımını arttırır”

et-tuketin-korsan-kedi

Proteinli besinlerin temojenik etkisi daha yüksektir. Yani siz et gurubu besin tükettiğinizde vücudunuz bunu sindirmek için daha fazla kalori harcar. Bu durumda son gitmeyen 5 kilonuzun gitmesinde size katkı sağlayacaktır. Eğer proteinli besin tüketmeyi sevmiyorsanız son 5 kilonuzun gitmesi çok zordur.

DAHA DÜZENLİ UYUYUN: “Günde 6-8 saat uyumaya dikkat edin”

duzenli-uyku-korsan-kedi

Vücudunuzun iç organ gibi benimsediği son 5 kilonuzun kaybolması için sadece beslenmenize değil yaşam düzeninize de dikkat etmelisiniz. Eğer yeteri kadar uyumazsanız hem gece fazla besin tüketme riskiniz artacak hem de vücudunuz ödem yapacaktır. Bu durumda son 5 kiloyu vermeniz sadece hayal olur. Bu nedenle günde 6-8 saat uyumaya dikkat edin.

BAĞIRSAKLARINIZI HIZLANDIRIN: “Düzenli sebze tüketin”

sebze-tuketin-korsan-kedi

Son 5 kilonun gitmesi için sindirim sisteminizin düzenli çalışması gereklidir. Artık sürekli olarak kabızlık problemi yaşıyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz anlamına geliyor. Özellikle lif içeriği yüksek olan sebzeyi ana yemeğiniz et olsa bile yanına eklemeyi ihmal etmeyin.Ayrıca bağırsak hızlandırıcı kuru meyveleri ara öğünlerde tüketmelisiniz. Buna ek olarak süt ürünlerini de tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

SIFIR HATA YAPIN:“Bir kereden bir şey olur”

bir-kereden-bir-sey-olmaz-demeyin

“Bir kereden bir şey olmaz” deyipte tüketmiş olduğunuz o küçücük besinler kilo vermenizin baş düşmanıdır. Çünkü kalorisi çok olmasa sürekli olarak insülin salgılamanıza ve vücudunuzun yağlanmasına neden olacaktır. Artık son 5 kilonuz için diyetinize daha fazla sadık kalmalı ve bir süre hata yapmaktan kaçınmalısınız.

TARTILMAYIN: “Son 5 kiloda yapılan en büyük hatalardan biri”

İşte son 5 kiloda yapılan en büyük hatalardan biri. Kilo gitmedikçe takıntı haline gelir ve siz tartıya çıktığınızda kilonuzun gitmediğini gördükçe inancınızı kaybedersiniz. Ve “sanırım ben kiloyu veremeyeceğim” mesajını bilinçaltına gönderirsiniz. İşte bu saatten sonra o son 5 kilo her zaman sizinle olacaktır. Tartı üstüne çıkmayın, illa çıkacağım derseniz ayda 1 defa olarak tartılın. Unutmayın son 5 kiloyu atmak tüm diyet süresince verdiğiniz kiloyu kaybetmekten daha zordur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.