Robin van Persie Fenerbahçe yönetimine rest çekti!

Ankara’da ‘Öğretmenime Dokunma’ kampanyası

Siirt’ten acı haber: 2 korucu şehit!

Beşiktaş’ın eski golcüsü Demba Ba, geliyor

Eyvah Y kuşağı ! Kim bu Y kuşağı …

Özel Haber 8 Mayıs 2016
4.271 views

Onları teknoloji mi doğurdu yoksa globalizm mi tam olarak kestirmek güç.. Evet evet Y kuşağından söz ediyoruz.. Eyvah kim bunlar dememiz de bundan…

Bilimsel çalışmalar, globalizmin uluslararası savaşların önünü keseceğini sundu ortaya. Bu yüzden Y nesli, birkaç kültürün entegre olduğu müzikler dinledi ve filmler izledi. Bu yüzden Y nesli, yeryüzündeki tüm ürünlerinden olanakları el verdiğince haberdar oldu. Vve belki de bu yüzden global bir market oluştu.

Şuan 16 yaşından 36 yaşına kadar olan insanları temsil eden Y kuşağı, tarihteki en ilgi çekici nesillerden biri oldu. Bunun en büyük sebebi de tabii ki teknolojiydi.

Belki de sokaklarda dilediği gibi oynayan son nesil olma özelliğini taşıyan Y kuşağı, teknolojiye sağladığı uyumla da diğer kuşaklardan sıyrıldı.

Peki kim bu nesil? Nasıl ortaya çıktı, neler yaptı ve neler yapıyor? İşte günümüzün gençleri Y kuşağı..

“1980-1999 arası doğan ve insan kaynakları literatürüne ‘Y Kuşağı’ olarak geçen kuşak Türkiye nüfusunun  % 25′ini kapsıyor.

y-kusagi-korsan-kedi

Y Jenerasyonu olarak adlandırılan bu grup, adını İngilizce’deki WHY kelimesinden almıştır. Y jenerasyonuna sorgulayan yapılarından dolayı bu adın verildiği belirtilmektedir. ABD’li iktisatçıların kontrol edebilecekleri bir nesil yaratma amacıyla ortaya çıkan bu kuşak, X neslinden sonra planlı bir şekilde oluşturuldu. 

 “Y Jenerasyonunun iş yaşamında ortaya çıkan en önemli değerleri, sosyal sorumluluk, özgüven, hedef odaklılık ve farklılıklara saygı…”

y-kusagi-farkliliklara-saygi-korsan-kedi

Teknoloji anlamında çalışma hayatındaki en okur yazar grup olan Y’ler, fark yaratmak, fark edilmekten hoşlanmakta, değişime açık, destekleyici tavırlar sergilemekte, işyerinde de her anlamda esneklik istemektedirler.

“Farklılıkların buluştuğu Y kuşağı takdir ve geribildirim olmadan motive olamıyor…”

y-kusagi-kimdir-korsan-kedi

Kıyafetten çalışma saatlerine, düşünce ve iş yapış tarzlarına kadar tercihlerinde değişiklik ve farklılık görülen Y jenerasyonuyla iletişim ve işbirliğinde en önemli nokta, takdir ve geribildirim olarak ortaya çıkmaktadır.

“Teknoloji sayesinde dünyayı daha hızlı keşfettiler; doğar doğmaz dünya vatandaşı oldular..”

y-kusagi-dunya-vatandasi-korsan-kedi

İnternet ve bilgisayar sayesinde dünyadan haberdar yetişen ve global bir görüşe sahip olan bu nesil eşitliğin savunucusu oldu. Din, dil, ırk, cinsiyet gözetmeden herkesi bir tutarak ve ötekileştirme ve eşitsizliğe karşı bir tavır takındı.

“Apolitik görülen bu kuşağın yaratıcılığı politik eleştiri ve farklı bir mizah türünü doğurdu..”y-kusagi-yaratici-yetisti-korsan-kedi

Y kuşağı, yaratıcı eleştirilerini sanal ortamdan sokaklara aktarınca farklı bir akımın doğuşuna sebep oldu. Gezi Parkı zamanında yazılan duvar yazıları herkesin ilgisini çekti ve koca bir neslin tanınmasında yardımcı oldu.

“Hem Ana Britannica’yla hem de bilgisayarla öğrenmiş bir nesil oldular..”

y-kusagi-ana-britannica-korsan-kedi

Y kuşağının en önemli özelliklerinden biri, teknolojide yaşanan sıçramaya şahit olup buna ayak uydurmalarıydı. Bu sebeple 68 kuşağı olarak tanımladığımız X kuşağından daha farklı oldu. Bilgiye ulaşma biçimleri ve hevesleri büyüklerinden çok farklıydı. Bilgisayar başında “tembel tembel” oturmaktan çok daha fazlasıydı aslında.

“Sorgulamıyor diyenler çok yanıldı. Onlar  dijital verilerin çocuklarıydı.”

y-kusagi-digital-verilerle-buyudu

İnternet, bilgisayar ve cep telefonu aracılığıyla bilgiye çok kolay bir şekilde ulaşılması, her şeyi sorgulayabilmelerinin yolunu açtı.

Cep telefonu gibi interaktif dünyanın temelleri Y kuşağı sebebiyle atıldı.

y-kusagi-cep-telefonu

Cep telefonu gibi interaktif dünyanın temelleri Y kuşağı sebebiyle atıldı. Amaç bu yeni neslin iletişimini maksimum seviyeye çekmekti. Bu sebeple Teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, Y kuşağını asıl temsil eden yılların 90’lar olduğunu söylenebilir.

Kimileri onlara yaratıcı dedi.. Kimleri de özgüveni yüksek…

y-kusagi-daha-yaratici-korsan-kedi

Y kuşağının daha serbest ve özgür yetiştirilmesi, her türlü bilgiye ulaşabilmeleri, global dünyayı takip etmeleri onları daha yaratıcı kıldı. Fakat bu nesille birlikte gelen eğitim statüsünün önemi, onların hayata atılmasını geciktirdi. Kabul edelim bugün bir üniversite mezunu ortalama 23 yaşında.

Eğitim peşinde koşuşturmaktan hayata atılamadılar…

y-kusagi-egitim-korsan-kedi

Bu kuşak için medeniyet ve eğitimin getirdiği statü çok önemliydi. Lisans ve yüksek lisans peşinde koştuktan sonra, 25-30 yaşına gelmelerine rağmen çoğu hayata atılamadı. Bu da deneyim ve iş bulma konularında sorun yarattı.

Bumerang Gençliği diye de anılan Y kuşağı kimilerine göre çok tembel…

y-kusagi-kimilerine-gore-tembel

Eğitim amacıyla ailelerinden ayrılan, eğitim bitince de parasızlıktan ailelerinin yanına geri dönen bu kuşağa Bumerang Gençliği dendi. Ailelerinin yaptığı maddi yardımlarla yaşamaya alışan bu nesil aynı zamanda tembelliğe de alıştı.

Y kuşağı patrondan çok akıl hocası aradı..

y-kusagi-lider-ariyor-korsan-kedi

Aslında Y kuşağı global bir ağ topluluğu. Ağ yani birlik halinde olabilmeleri için bir lidere ihtiyaçları yok. İhtiyaçları olan tek şey teknolojinin ve iletişimin sürekliliği. Lidere ihtiyaçları olmadığı için onlara emir veren insanlardan hiç hoşlanmazlar.

Tembellik ve bilginin karışımıyla ortaya tatminsizlik duygusu çıktı…

y-kusagi-tatminsiz-mi-korsan-kedi

Yıllarca aldıkları eğitimden, liderlere karşı olan soğukluğundan dolayı Y nesli her zaman kendine en uygun olan işi aradı. Tembellik ve bilginin karışımıyla ortaya çıkan tatminsizlik duygusu yüzünden de o işi kolay kolay bulamadı. Bu da aynı yerde uzun soluklu çalışmalarına engel oldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.