Robin van Persie Fenerbahçe yönetimine rest çekti!

Ankara’da ‘Öğretmenime Dokunma’ kampanyası

Siirt’ten acı haber: 2 korucu şehit!

Beşiktaş’ın eski golcüsü Demba Ba, geliyor

Biz Türklerin en çok sevdiği 10 yabancı dizi

Televizyon 22 Mayıs 2016
1.404 views

 

Biz dizi izlemeyi çok seven bir milletiz.Biz Türklerin yerli dizi izleme alışkanlıkları aşağı yukarı belli ancak yabancı dizilerde de farklı bir tercih durumumuz var. Çoğu zaman dünyanın diğer yerlerinde olay yaratan dizileri değil, belki de on sene önce izlediğimiz diziyi bir daha izlemeyi tercih ediyoruz. İşte biz Türklerin en çok beğenerek  izlediği 10 yabancı dizi…

Tabii her coğrafyanın televizyon izleme alışkanlığı başka! Amerikalılar CSI’larından ve sit-com’larından vazgeçemiyor, İngilizler fantastik hikâyeleri seviyor, İskandinavlar hikâyesi derin işler izlemeyi tercih ediyor, Latinler aşk ve entrika izlemeyi seviyor. Bu şekilde genellemek çoğu zaman doğru olmasa da aşağı yukarı durum böyle şekilleniyor.

1- LOST

lost-korsan-kedi

Lost, dünyanın her yerinde olay yarattı, insanlar izlemeye doyamadı, üzerine teoriler üretildi. Finalinde ise büyük bir hayal kırıklığı yaşayanlar da oldu, olması gibi ekranlara veda ettiğini düşünenler de… Sidney, Avustralya’dan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik’te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikâyelerini konu edinmektedir. Her bölüm tipik olarak adada geçen ana hikâyenin yanı sıra, bir karakterin hayatındaki bir başka noktaya ilişkin ikinci bir hikâyeye sahiptir, yine de diğer zaman ile ilgili olaylar düzeni bu formülü sonraki bölümlerde değiştirmektedir.

2-DEXTER

dexter-korsan-kedi

Üç yaşında öksüz ve yetim kalan Dexter, bir polis tarafından evlat edinilmiş. Yeni babası, Dexter’ın karakterindeki karanlık tarafı çok geçmeden fark etmiş ve onun önü alınamayan şiddet arzusunu, insan öldürenleri öldürmeye kanalize etmesini sağlamış. Bunun sonucunda Dexter, hem seri katil.

3- PRISON BREAK

Prison-Break-korsan-kedi

Prison Break yabancı dizi forumlarında ve sosyal mecralarda hala en çok sevilen yabancı dizilerden biri… Geri dönüşü bir hayal kırıklığı yaratır mı, yeni haliyle karşımıza sunulacak hikâyeyi sever miyiz, bağrımıza basar mıyız bunu şimdilik bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey varsa Prison Break ve Michael Scofield’in dönüşünün çok konuşulacağı! Dizinin yeni sezonu 2017’de bizimle olacak!

3- BREAKING BAD

BREAKiNG-BAD-korsan-kedi

Kimya konusunda çok başarılı işlere imza atmış öğretmen ile uyuşturucu piyasasını iyi bilen eski öğrencisi, yüksek kalitede ve saflıkta metamfetamin üreterek uyuşturucu ticaretine başlarlar. “Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim.” diye düşünen Walter White’ın bundan sonraki geleceği, yaşanan olay örgüsüyle birlikte sadece kendisini ve ailesini değil, beraberinde tanıdığı/tanımadığı herkesin geleceğini değiştirecektir.

5- THE WALKING DEAD

THE-WALKING-DEAD

Altı sezondur hayatımızda olan The Walking Dead tüm dünya gibi bizim de Ekim ayını merakla beklememize neden oluyor. Zombiler ve insanlar arasındaki mücadeleyi izlerken her sezon yeni bir karakterin destekleyicisi olarak bulabiliyoruz kendimizi… Rick Grimes, Daryl Dixon ve Michonne’un hayranları her geçen gün artıyor, dizi üzerine teoriler yazmaya bayılıyoruz. Şunu söylemeden geçmemek lazım, korku öğeleri olan şeyleri izlemeyi biraz daha fazla seviyor olabiliriz.

6- SHERLOCK

sherlock-korsan-kedi

İngilizler’in dünyaya armağanı diyebileceğimiz Sherlock ülkemizde en fazla sevilen yabancı dizilerden… Yılbaşı bölümünün sosyal medya ve forumlarda birçok diziye nazaran daha fazla konuşulmasıyla da etkisini kanıtladı diyebiliriz. Ne de olsa tek bir bölümle senede en az 13 bölüm yayınlayan dizilerin önüne geçebilmek büyük bir başarıdır. Sherlock’un yeni bölümünün 2017’de geleceğini de hatırlatalım.

7- GAME OF THRONES

GAME-OF-THRONES

Bu listede olmaz olmaz bir dizi varsa Game of Thrones diyebiliriz. Bilhassa üçüncü sezonundan sonra yükselen ivmesi ve repliklerinin dâhil hayatımıza girmesi ile son zamanlardaki en büyük fenomenimiz Game of Thrones oldu. Jon Snow’un hayata dönmesi meselesi son iki ayın en çok konuşulan güncel konularından biri oldu. Khaleesi’nin yaptığı son büyük hareket ile dizinin öyküsü başka bir yere taşındı. Kısacası, severek ve merak ederek izliyoruz. Keşke sadece on bölüm olmasa!

8- TEEN WOLF

TEEN-WOLF

Ülkemizdeki genç ve genç kalan kitlenin favorilerinden olan Teen Wolf, beş senedir hayatımızda… Vakti zamanında “MTV dizi mi yapabilirmiş canım!” diyenleri fena halde utandıran dizi; fantastik olayları, yakışıklı çocukları ve güzel kızları ile ülkemizde hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip! Dizide kullanılan müziklerin de izleyici üzerinden fazlasıyla etkili olduğunu söyleyebiliriz.

9- SUPERNATURAL

SUPERNATURAL

Winchester kardeşlerin on bir senedir devam eden hikâyesini on bir senedir severek takip ediyoruz. Ne de olsa işin içinde doğaüstü varlıklar, ulvi göndermeler, korku öğeleri ve ucundan kenarından da olsa aşk var! Her şeyin ötesinde dizinin kendine ait bir espri anlayışı ve en gerildiğimiz anda bizi güldürmeyi başaran karakterleri var! Daha ne isteriz ki?

10- PERSON OF INTEREST

PERSON-OF-INTEREST

Final sezonu ile aramızda dönen Person of Interest yayınlandığı günden beri en çok sevdiğimiz yabancı dizilerden biri… Gizemli bir makine, dünyayı kötü insanlardan kurtarmak için kendilerini feda edebilecek birbirinden farklı iki adam ve dizinin her bir karakterinin kendine ait maceraları. Finaliyle bizi çok üzeceğini şimdiden bildiğimiz dizi içimizdeki teknoloji merakını arttırıp, araştırmaya yönelttiği için bile bir alkışı hak ediyor diye düşünüyoruz. İyi ki varsınız Bay Reese ve Bay Finch

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.